türkçe

profilbild kübra gümüsay
Merhaba, Moin Moin ve Selam! Benim adım Kübra Gümüşay,
‚Ein Fremdwörterbuch’un tutkulu yazarı ve hafiften meyan tiryakisiyim.

Bildcredit: Tasnim Baghdadi

Gazeteci, köşe yazarı ve blog yazarıyım. Almanya’nın önde gelen gazeteleri ve dergileri arasında yer alan Die Zeit, Zeit Campus ve Taz’da yazıyorum. Ağırlıklı Almanca yazsam da, ara ara Ingilizce veya Türkçe yazdığım da oluyor. Türkçe okumak isterseniz, buraya buyrun.

Konferanslarda ve üniversitelerde konuştuğum konuların arasında siyaset, sosyal medya, internet, kültür, Islamiyet, kadın hakları ve ırkçılık oluyor. Neden? TEDxOxbridge ‘deki „The Power Of Stories“ konuşmamım ana temalarının birinde bu soruyu cevaplıyorum. Ayrıca sosyal medya danışmanı olarak farklı şirketler ve organizasyonlar, mesela Oxford Üniversitesinin Saïd Business School’u için, çalışıyorum.

2010’da Taz gazetesinde başlayan köşe yazımla Almanyanın ilk başörtülü köşe yazarı (Hürriyet’de haber) oldum. Medium Magazin tarafından 2011’de 30 en iyi 30 yaş altı gazeteciler arasına seçildim („Top 30 bis 30“). Blog’um 2011’de Grimme Online Award adayı oldu. 2012’de Yurtdışı Türkler Bakanlığı tarafından yayınlanan „50 yıl 50 insan“ kitabında yer aldım. 2014 senesinde Federal Hükümetin Ayrımcılıkla Mücadele Ofisin’in ırkçılık karşıtı elçisiyim. Aynı zamanda “Skandal! Die Macht öffentlicher Empörung” (Şubat 2009) ve “Manifest der Vielen” (Şubat 2011) kitaplarında çalışmalarımı yayınladım.

Eşim Ali Aslan Gümüşay ile birlikte şu an Oxford, Ingiltere’de yaşıyorum. Bilgisayar (ve bazen daktilo) başında yazılar yazmadığım vakitler; dünyayı geziyor, fotoğraf çekiyor, kısa film üretiyor ve çizim yapıyorum (portfolio).

[social_icons][social_icon type=“facebook“ title=“facebook“ url=“https://www.facebook.com/kuebraguemuesay“][social_icon type=“twitter“ title=“twitter“ url=“https://twitter.com/kuebra“][social_icon type=“vimeo“ title=“vimeo“ url=“http://vimeo.com/kuebra“][social_icon type=“pinterest“ title=““ url=“http://pinterest.com/gumusay/“][social_icon type=“linkedin“ title=““ url=“http://uk.linkedin.com/pub/k%C3%BCbra-g%C3%BCm%C3%BCsay/38/a64/778″][social_icon type=“google“ title=““ url=“https://plus.google.com/103319862352109023165″][/social_icons]

SOSYAL ANGAJAMAN

Zahnräder Logo

Zahnräder derneğinin basın danışmanı ve kurucularındanım. Zahnräder Almanyanın akademik, müzik, sanat, sosyal girişimcilik ve daha birçok alanda başarılar göstermiş olan Müslümanları bir araya getiren ilk networkü. Geçtiğimiz senelerde farklı saygın kurumlar tarafından ödüllendirilmiş ve destek görmüştür (bazıları: British Council, European Union Youth in Action Programme, Vodafone Foundation, SEA Akademie).

1382989_732478546780973_539251396_n

#SCHAUHIN | 2013 senesinde bir grup aktivist ile birlikte (aralarında Sabine Mohamed ve Jamie Schearer) hashtag #SchauHin günlük hayattaki ırkçılıgı vurgulamak, gün yüzüne çıkarmak ve toplumu bilinçlendirmek için başlattık. #SchauHin Almanyada trending topic olup gazete, radyo ve televizyonda tartısma konusu oldu. Şuan bilinçlendirme çalısmalarımızı hem sosyal medyada, hemde bunun dışında Story Salon eventleri düzenleyip devam ediyoruz. #SchauHin’in kısa bir özetini burada okuyabilirsiniz.  Detaylı bilgi için: websitemiz ve facebook sayfamız.

BASIN